Skip to main content

Dini Forum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Abdest Nasıl Alınır?

Konu

#1
Her Müslüman için şart olan abdest nasıl alınır.?
Namaz kılmak dinimizce her müslüman için farz bir ibadettir. Yani allahü Teâlâ’nın kesin olarak emir buyurduğu ve kuranı kerimde görüp anlayabileceğimiz bir netlikte bahsedilmiş ve emredilmiştir. Farz bu demektir. Abdest almak ise sünnet bir ibadettir. Evet nasıl namaz bir ibadetse abdest de aynı şekilde bir ibadettir. Yani sadece ibadet olan farklı şeyleri yerine getirmek için bir araçtan ibaret değildir.
Sünnet:
• Peygamber efendimiz MuhammedMustafa ( sallallahü aleyhi ve selem) in  yaptığı
Veya
•  Yapılması gerektiğini söylediği.
Veya
• Yapıldığını gördüğü bir işi hoşnutlukla karşılamasıdır.
Bunlar bir işin sünnet olabilmesi için gerekli şeylerdir. Nitekim  abdest için bu üç şartta yerine gelmiştir. Bu bahsettiğimiz üç durumdan bir tanesinin bile yerine gelmesi bir işin sünnet olabilmesi için hayli hayli yeterlidir. Namaz kılmanın farz olduğundan bahsetmiştik. Ve namaz abdestsiz asla ama asla kılınamaz kılınsa bile sevap değil günaha girmiş oluruz hatta dinden çıkarız. Bu durumda yani namazın farz abdestin sünnet ama farz olan namazınızın kabulü için sünnet olan abdest şarttır. O halde abdest dolaylı olarak farz olmuş oluyor yanlış anlaşılmasın abdest farz değildir. Dolaylı olarak farz olabilir ama doğrudan sünnettir.
Şimdi lafı çok uzatmadan bu güzel ibadetimizin ve temizliğimizin nasıl yapılacağına geçelim
Abdest almanın nasıl olacağına geçmeden önce şunu kati surette bilmenizi isteriz. Abdest alırken uzuv ve organlarımızı yıkarken kesinlikle ama kesinlikle kuru ıslanmamış yer kalmamasına özen göstermenizi ehemmiyetle temenni ederiz. Aksi takdirde abdestimiz kabul olmaz. Kabul olunmamış bir abdesttense hiç alınmamış Bir abdesti tercih ederiz
1 – Abdest almaya başlamadan önce niyet edilir bu birinci şarttır. Ve hükmü sünnettir. Niyet şöyle yapılır dil şu kelimeleri söylerken kalp bu söylediğine  inanmalıdır. Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya sadece bu kelimelerin söylenmesi şart değildir. Bu manaya gelen istediğiniz en farklı biçimde şekillendirebilirsiniz. Türkçe olmasında bir beis yoktur. Her farklı milletten Müslümanlar kendi dilinde bu manaya gelmesi şartıyla söyleyebilir.
2 –  Elleri yıkamak bunun hükmü farzdır. Abdestin farzı dörttür beşincisi elleri yıkamaktır. Nasıl olduğunu soruyorsanız kollar ve eller tek madde olduğundan ötürü
3 –  Ağza üç kere su vermek bunun hükmü sünnettir.
4 -   Buruna üç kere su vermek hükmü sünnettir. Sağ el ile su verilir sol el ile sümkürülür.
5 –  Yüzümüzü üç kere yıkamak. Burası önemli bir noktadır. Çünkü hükmü farzdır. Ve abdestin farzlarından biri yerine gelmezse abdest kabul olmayacağı gibi kalmaz namazda kabul olmaz. Yüzümüzü yıkarken üstten saç bitiminden itibaren çene altına kadar çene altıda dahil ve bir kulak yumuşağından itibaren  diğer kulak yumuşağına kadar ıslanmamış yer kalmaması şarttır.
6 – Kolları yıkamak. Bunun hükmü farzdır. İlk önce sağ kol sonra sol kol yıkanır. Dirsekleri yakarken daha özen göstermek gerekir.
7 - Kafamızı mesh etmek. Islanmış elimizle başımızın arkasından önüne doğru mesh etmek yeterlidir.Yani başımızın saçlı olan kısmından dörtte birinin yani üst arka sağ sol olan kısımlarından üsttarafının
 mesh edilmesi bunun hükmü farzdır.
8 – Kulakları mesh etmek. Islatılmış elimizin işaret parmağıyla kulaklarımızın içini baş parmağımızla kulakların arkasını mesh etmek kafidir. Bunun hükmü sünnettir.
9 – Boynumuzu mesh etmek. Islatılmış iki elimizin tersiyle ensemizi mesh etmek kafidir yeterli olacaktır. Bunun hükmü sünnettir.
10 – Ayaklarımızı yıkamak. İlk önce sağ ayak sonra sol ayak yıkanır. Yıkarken ovalamak gerekir. Bunun hükmü farzdır.
Ayaklarımızı yıkadıktan sonra abdestimizi tamamlamış oluruz.
Her hangi bir tuvalet ihtiyacını gidermek veya vücudumuzdan kan gibi bir şey çıkması abdesti bozar yeniden almak icap eder.
Allah kabul etsin. Okuduğununuz için teşekkür ederiz. J
Alıntı ile Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task