Dini Forum | Türkiye'nin Dini Dayanışma Ve Yardımlaşma Platformu

Orjinalini görmek için tıklayınız: Hz. Muhammed Aleyhisselam ve Rahip Bahira Karşılaşması
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Peygamberimiz aleyhisselam ilk defa Rahip Bahira ile 12 yaşında karşılaşmıştır. Bahira, Aryus mezhebine tabi olan ve Hristiyanlığın bozulmamış haline inanan bir rahipti. İncil’de Peygamberimiz ile ilgili bütün konulardan haberdardı.

Mekke iklim olarak ziraat için elverişli değildi ve bu nedenle gelişmiş bir ticari hayatı vardı. Kureyş tüccarları yazın Şam'a, kışın da Yemen'e ticaret kervanlarıyla seyahat ederek geçimlerini sağlarlardı. Ebu Talib de diğer Mekkeli tüccarlar gibi ticaretle uğraşır, ailesini geçindirmeye çalışırdı.
Ebu Talib bir defasında Şam tarafına ticaret için hazırlık yapmaya başladı. Bu ayrılık Hz. Muhammed’e (sav) zor geldi ve kendisini de yanında götürmesini istedi. Ebu Talib de onu kıramadı, kafileyle birlikte götürdü. Resullullah aleyhisselam o zaman on iki yaşındaydı.

Rahip Bahira Kimdir?

Kervan, Şam'ın 90 km kadar güneyinde bulunan Busra kasabasında konakladı. Busra'da Hristiyanlık hakkında derin ilme sahip olan ve uzun yıllar hücresinde ibadetle meşgul olan bir rahip vardı. Bu kişi Rahip Bahira idi. Kervanlar daha önce rahibe yakın bir yerde konakladıkları halde rahip onlarla ilgilenmezdi. Ancak bu defa tavrı farklı oldu.

Rahip Bahira Olayı

Ticaret kervanı o civara konaklayınca bir bulutun Resulullah aleyhisselam’ı gölgelendirdiğini, dibine konakladığı ağacın dallarının Efendimiz aleyhissalatu vesselam'a doğru eğildiğini gören Rahip Bahira hücresinden indi ve kervana haber gönderdi:
"Ey Kureyşliler, sizin için yemek hazırlattım, küçük, büyük, köle ve hür kim varsa gelsin.’ dedi.
Kureyş kervanında bulunan birisi:
"Allah'a yemin ederim ki, Ey Bahira, bugün sende bir hal var. Daha önce böyle yapmazdın" dedi.
Bahira da: "Doğru söyledin, fakat siz misafirsiniz size ikram etmek istedim" diye cevap verdi.
Resulullah aleyhissalatu vesselam'm dışında hepsi onun yanında toplandı. Rahip Bahira topluluğa bakıp da tanıdığı sıfatlara sahip birini görmeyince:
"Ey Kureyş topluluğu, yemeğime katılmayan kalmasın" dedi. Ona: "Ey Bahira ancak genç bir delikanlı katılmadı ve kervanın yanında bekçi kaldı” dedi.
O da: "onu da çağırmalısınız" dedi. Bahira Peygamber aleyhissalatu vesselam'ı görünce, onu İyice süzmeye ve vücudunun her tarafına bakmaya başladı. Cemaat yemeği yiyip dağılınca Bahira ona gitti.
-"Ey delikanlı, sorduğum sorulara Lat’a ve Uzza’ya yemin ederek cevap ver" dedi. Resulullah da:
-"Bana Lat’tan ve Uzzadan bahsetme ve soru sorma, Allah’a yemin olsun ki en sevmediğim şeyler onlardır.” Bahira:
-"Allah adına cevap ver” dedi. Rasulullah aleyhisselam:
-"istediğin şeyleri sor" dedi. O da rüyasında gördüğü şeyleri, hal ve hareketleri sordu. Sonra sırtına baktı, iki omuzu arasındaki peygamberlik mührünü gördü.

Rahip Bahira, Ebu Talib’e döndü:
-"Bu senin neyindir" dedi.
Ebu Talib:
-"Oğlum olur" dedi.
Bahira:
-"Bu senin oğlun olamaz. Babasının hayatta olmaması gerekir, ölmüş olması gerekir" dedi.
Ebu Talib de:
-"Kardeşimin evladıdır, annesi ona hamile iken babası öldü" dedi.
Bahira:
-"Şimdi doğru söyledin. Kardeşinin oğlunu memleketine götür. Allah'a yemin ederim ki eğer Yahudiler onu görürlerse sıfatlarından tanır, ona kötülük ederler" dedi.
Bahira'nın bu uyarısı üzerine Ebu Talib onunla birlikte Mekke'ye geri döndü.