Dini Forum | Türkiye'nin Dini Dayanışma Ve Yardımlaşma Platformu

Orjinalini görmek için tıklayınız: Ağlamak Abdest Bozar Mı?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Gündelik yaşamda insanlar, böyle durumlarla çok sık karşılamaktadır. Ağlamak abdest bozar mı hakkında çeşitli cevaplar bulunmaktadır. Nihat Hatipoğlu yaptığı açıklamalarda durumu şu şekilde özetlemiştir. Eğer gözlerden dökülen gözyaşı, kişinin hastalık durumundan kaynaklanıyorsa abdest bozulur. Özellikle kan ya da irin şeklinde akıyorsa tekrardan abdest almanız gerekir. Fakat kişide gözyaşı ile ilgili herhangi bir hastalık bulunmuyorsa abdest bozulmayacaktır.

Namaz Allah için kılınmaktır ve kişi kendini namaza vermektedir. Manevi güç arttığında gözlerden yaş geliyorsa o esnada abdest bozulmayacaktır. Bu durumda endişe etmenize ya da korkmanıza gerek yoktur. İçinizde yaşadığınız ilahi güç kalbinizi ürperttiği için oluşan gözyaşıdır.

Ağlamak Abdesti Bozar Mı Diyanet

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Diyanet İşleri bireyleri aydınlatmaktadır. Namaz kılmıyorken neden ne olursa olsun gözden yaş düşerek ağlamanın zedeleyici bir etkisi yoktur. Ağlamak abdesti bozar mı Diyanet tarafından şu şekilde belirtilir. Kişinin, günlük yaşantısında gözden yaş akmasının abdesti bozmayacağını açıklar.

Fakat namaz esnasında dünya endişesine kapılıp sesli bir şekilde ağlamak kişinin namazını bozmaktadır. Bu durumda abdestin yeniden alınmasına gerek kalınmayacaktır. Namaz kılarken Allah korkusu ya da manevi anlamda hatırlanan durumlarla gözden yaş akarsa namaz ve abdest bozulmayacaktır. Bu durum kişinin namazına ve abdestine zarar vermeyecektir.

Gülmekten Ağlamak Abdesti Bozar Mı?

Gülmekten ağlamak abdesti bozar mı sorusu şöyle yorumlanmaktadır. Eğer kişi çok güldüğü için gözünden yaş geliyorsa bu durumda abdesti bozmayacaktır. Fakat namaz esnasında bir başkası gülüşünü duyacak şekilde ses çıkarıyorsa abdesti ve namazı bozulur. Namaz kılan kişi, başkasının sorumlu olmadığı kendine düşen ibadeti yerini getirmektedir. Gülmek hoş bir durum olarak karşılanmaz. Böyle bir durumda tekrardan abdest alıp namaza başlanması gerekir.
Ağlamak abdesti bozmaz
Namazda dünyevi şeyler için ağlamak namazı bozar ama abdesti bozmaz

teşekkürler